|
agonia russkaia v3 |
Agonia.Net | Правила | Mission | Контакт | Зарегистрируйся | ||||
|
|
| |||||
| Статья Общество Конкурс Эссе Multimedia Персональные Стихотворения Пресса | ||||||
![]() |
|
|||||
agonia ![]()
■ идут купцы Контакт |
Комментарии членов сайта
Просмотревшие: 7657
- - -
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 2010-10-06 | [Этот текст следует читать на // Русском romana] | Submited by Daniel Lăcătuș
Maiul mi-a așternut covoru-i înflorit,
pe pajiștea în care, retras și singuratic, să pot privi transpus, apusul aurit, auzul să-mi încânte un susur lin, molatic. Geme vântu-n frunze doina-ndrurerată și corzile duioase din inimă-l îngână, de sus unde se-nălță pădurea înserată, privighetoare-mi cântă de noapte bună. Încet s-a înnoptat, mânat de-un tainic dor, pășesc pe potecuță, cu pasul rar, agale, farul nopții luna, ascunsă-i după-un nor, da-mi luminează calea, luminile din vale. Pe lângă plopii-nalți din fața casei tale, ca-n alte seri și astăzi, eu trec fără speranță, că mă aștepți la geam sau că îmi ieși în cale că să cântăm în doi, a inimii romanță
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
| Дом литературы | |||||||||
Переиздание любых материалов этого сайта без нашего разрешения строго запрещено.
Copyright 1999-2003. Agonia.Net
E-mail | Политика публикации и конфиденциальность