|
agonia russkaia v3 |
Agonia.Net | Правила | Mission | Контакт | Зарегистрируйся | ||||
|
|
| |||||
| Статья Общество Конкурс Эссе Multimedia Персональные Стихотворения Пресса | ||||||
![]() |
|
|||||
agonia ![]()
■ идут купцы Контакт |
Комментарии членов сайта
Просмотревшие: 11985
- - -
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 2005-09-09 | [Этот текст следует читать на // Русском romana] | Submited by Corneliu Traian Atanasiu Într-o piață veche mi-e popasul. Adast să-mi umplu înc-o dată ceasul privind la o statuie de aramă, rămasă-aci din veacuri de candoare. O vrajă-n preajma ei mă cheamă. E sfîntul care a purces călare cu sulița bălaur să omoare. Cînd sfîntul s-a pornit pe cel coclaur să-nfrunte - hotărît, dar fără ură - primejdia, a îmbrăcat armură lucrată-n ochiuri ca din solzi de saur. Cine și cum îl învățase-anume că-nvingătorul, dacă vrea să-nvingă, e nevoit să semene cu-nvinsul? Cine i-a spus lui, focului prin lume, în zale de reptilă să se-ncingă? Sosit de undeva din dimineață, se bate-acum la blestemata gîrlă. Cum seamănă în șea, luptînd cu brațul, el însuși, Sfîntul Gheorghe, c-o șopîrlă!
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
| Дом литературы | |||||||||
Переиздание любых материалов этого сайта без нашего разрешения строго запрещено.
Copyright 1999-2003. Agonia.Net
E-mail | Политика публикации и конфиденциальность