|
agonia russkaia v3 |
Agonia.Net | Правила | Mission | Контакт | Зарегистрируйся | ||||
|
|
| |||||
| Статья Общество Конкурс Эссе Multimedia Персональные Стихотворения Пресса | ||||||
![]() |
|
|||||
agonia ![]()
■ идут купцы Контакт |
Комментарии членов сайта
Просмотревшие: 50963
- - -
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 2004-04-13 | [Этот текст следует читать на // Русском romana] | Submited by Adrian Munteanu
Miresme dulci de flori mă-mbată și mă alintă gînduri
blînde... Ce iertător și bun ți-e gîndul, în preajma florilor plămînde ! Rîd în grămadă ; flori de nalbă și albe flori de mărgărint, De parc-ar fi căzut pe straturi un stol de fluturi de argint. Sfioase-s bolțile spre sară, și mai sfioasă-i iasomia : Pe fața ei neprihănită se-ngînă-n veci melancolia Seninului de zare stînsă, și-n trandafiri cu foi de ceară Trăiesc mîhnirile și plînge norocul zilelor de vară. Atîtea amintiri uitate cad abătute de-o mireasmă : Parcă-mi arunc-o floare roșă o mînă albă de fantasmă, Ș-un chip bălan lîngă-o fereastră răsare-n fulger și se stînge... De-atuncea mi-a rămas garoafa pe suflet ca un strop de sînge. Ca nalba de curat odată eram, și visuri de argint Îmi surîdeau cu drag, cum rîde lumina-n foi de mărgărint, Și dulci treceau zilele toate, și-arar dureri dădeau ocoale... Ah, amintirile-s ca fulgii rămași uitați în cuiburi goale.
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
| Дом литературы | |||||||||
Переиздание любых материалов этого сайта без нашего разрешения строго запрещено.
Copyright 1999-2003. Agonia.Net
E-mail | Политика публикации и конфиденциальность